Rohálovská 50ka (Prusinovice okr.Kroměříž)

01.05.2016 10:12

Tak je to tady. Jarní teď už klasika Rohálovská 50ka. Počasí jak na objednávku. Teplota 19 °C, sucho. Co víc si jako biker přát. Na první pohled do mapy čeká celkem jednoduchá trasa s převýšením něco kolem 950m. Kdo podlehne pohledu do mapy a profilu na papíře může být  ve skutečnosti velmi zklamán. Na trase není místo na odpočinek. Jezdec musí udržovat tempo jak samozřejmě do kopce tak po rovině, kterých zde moc není, ale i z kopce je třeba neustále přikrmovat k udržení rychlostního průměru. Takže celkem zodpovědných 50km. Pro někoho, práce na necelé dvě hodiny, pro jiné několik hodin. Hlavní je, že se všichni vrátí v pořádku a užijí si atmosféru.

 Na startu opět hojná účast v počtu několika stovek jezdců po zimě lačných ostrých kilometrů na horském kole. Ve 12,30hodin je odstartováno výstřelem z historického děla a masa jezdců se dává do pohybu. Jako první čeká zaváděcí 5 km kolo po polních cestách. Znovu průjezd startem s rychlostní prémii a poté následuje trasa závodu, která vede mezi poli, lesy a loukami. Martin startuje z popředí podle vyjetého pořadí z loňského závodu. My ostatní jsme na to šly od lesa, tedy od zadu. Vzhledem k distanci 50km je celkem čas se dostat více do popředí. Nahrává tomu i velmi dobrá šíře trasy "Rohálovky", takže se dá slušně předjíždět zejména v prvních kilometrech.

 Jede se my překvapivě dobře. Vím z loňska, co mě čeká, tak si to užívám. V zaváděcím kole nějaké ty bikery nechám za sebou a je tu znovu průjezd startem na další část závodu. První kilometry pěkně odsýpají. Jede se my dobře. První krátká stojka po louce. Někteří už volí chůzi místo jízdy na kole. No brzo, to je zatím začátek. Trasa se vine poli a lesy. Hezké trailové úseky střídá široká lesní cesta. Celkem rychlý úsek po polní cestě, kde se dosahuje rychlosti přes

 40km/hod a máme tu první atrakci. Brod v Líšni. Někteří méně techničtí jezdci se i vykoupou v potoku (i mistr se může utnout), ale většina i žen zdolává bez potíží. Pak nějaké ty kilometry mezi poli a  je tu druhé zpestření "Vesanská rokle". Celkem záludné místo i pro technicky vybavené jezdce. Letos je v rokli více mokro, proto zdolání je těžší. Mě se podaří po chybě takové malé salto vzad i s kolem naštěstí bez úhony. Potom druhá občerstvovačka a strmý výjezd na horizont mezi pole. Rychlí sjezd do Dobrotic u Holešova. Za zatáčkou potkávám týmového kolegu Fandu. Stojí, protože má křeče. Vracím se pár metrů, abych mu hodil magnezium proti křečím, a mažu dál. Průjezd zámeckou zahradou v Holešově a je tu brod říčky Rusavy. Tento brod zdolává bez problémů více jezdců než předešlý v Líšni, ale diváků je zde jako "o pouti". Za mohutného povzbuzování davu přejíždím i tento brod no a do cíle máme nějakých 4-5 km. Poslední kopeček před závěrečným lesním sjezdem už jedu s posledního. Ve sjezdu ještě nějaké bikery trhnu a je tu cílová pasáž s průjezdem jako vždy kravína s telaty a už vidím cílový prostor. Čas 2:53:16 stačí na 428 místo. Jsem lepší jak vloni a o to my šlo. Takže spokojenost.

 Na letošní "Rohálovce" se náš team sešel v kompletní sestavě. V kategorii děvčat 5-6 let na 1,5km se Beátce Makovické povedlo na úvod sezony velmi pěkné 14. místo. Po startu se jí nepovedlo dostat do popředí a musela bojovat ze zadních pozic. Ale dobře si rozvrhla síly a od poloviny trasy předjížděla jednu závodnici za druhou. A na cílové rovince si to ještě rozdala s jednou ze soupeřek. Takže Beatka byla se svým výsledkem spokojená a těší se na další 

závody, které ji čekají.

 

                                                         Martin