Bobš nasadil toulavé tretry

17.05.2016 11:57

Zdravím všechny příznivce cyklistiky. Jak už asi víte, mám se zúčastnit cyklistické vyjížďky PEKLO MORAVY.

 Není na co čekat, po rychlé domluvě s kamarádem Michalem Hudcem (Přístaviště Na Rybičce Babice) vyjíždíme v 5:00 z Babic směr Beskydy, přesněji Lysá Hora! Plánovaných 235 km.

Ráno je docela kosa, stupeň nad nulou, kolem Baťova kanálu je námraza. Před námi je celodenní putování v sedlech biků. Ze začátku to jde docela stuha, jen do prvního stoupání, kde jsme se konečně zahřály. To už jedeme kolem Zoo Lešná, na Lukov. Další stoupání do obce Kašava a sjezd přes Ratiboř až do obce Pržno. Jako mávnutím proutku vjíždíme do Valašského Maziříčí, v kavárně U Tukana dáváme kávičku, je 8:00 hod. Tempo máme solidní, krátká přestávka neuškodí. Pojďme ale dál, na Lysou je to ještě kus cesty. Přes obec Krhová dál na Hodslavice kde nabíráme směr Franštát Pod Radhoštěm. Zastavujeme u závodních Tater Karla Lopraise, pár foteček a zase do sedel. Pohled na Radhošť je z údolí nádherný. Je před námi Frýdlant Nad Ostravicí, Lysá Hora už na nás nahlíží přes kopce. Před městem najíždíme na cyklostezku směr Malenovice. Doplnit vodu v místním koloniálu, najít modrou tz. a šlapat. Dokud to jde šlapeme v pedálech, místy ale musíme pěšky. Cesta se docela rychle zvedá. Asfaltová cesta se postupně mění na šotolinu, lesní cestu plnou kamení, jen kamení. Časem zjišťujeme, že modrá tz. není pro cyklisty vhodná, od mohyly Ivančena lezeme doslova po čtyřech s kolem na zádech. Takové lehké horolezectví. Konečně to kamenolezectví skončilo, jsme na rozcestí Malchor. Lysá Hora je přímo před námi, zbývá zdolat klikatý chodník.

Vrchol, konečně, sláva! Kocháme se panoramaty. Po pohlazení hladítka přijíždíme k horské chatě na oběd, nechybí pivko. Na chatě je příjemně teplo, venku padá sníh, jen krátká přeháňka. Probíráme cestu dolů, přece nepojedeme stejnou cestou, že? Volíme žlutou t.z. rovnou k Šanci. No zprvu docela dobrý, ale po pár desítkách metrů dolů zase kameny a k tomu kořeny. Chvíli to snášíme, je to ale dost prudké. Naštěstí zahlédnem tak 100 – 150 m od žluté t.z. šotolinovou cestu. Dívám se do mapy, je tam a vede z vrcholu, jaké překvapení! Teď je to dolů hračka, k vodní nádrži doslova letíme. Přes hráz nemůžem, je v rekonstrukci. Sjíždíme k rozcestí Mazák kde najíždíme na hlavní cestu směr Staré Hamry, dál do obce Bílá. Kudy dál? Ptám se Michala, ten dál po hlavní nechce, je to totiž pořád dokpec až do Hlavaté. Hledáme v mapě jinou cestu či cestičku. Volíme cyklostezku kolem pramenu Smradlavky na Salajku, odtud až na Bumbálku. Teď už to bude brnkačka, přes Makovský průsmyk do Velkých Karlovic. V Karolince zastavujeme, musíme doplnit tekutiny a taky se najíst. Znovu probíráme jak pojedem dál. Do Ústí je to jasné, cyklostezka, jak ale dál. Přes Vsetín nebo na Valašskou Polanku? Jedem na Polanku, je to víc po rovině, s ubývajícími silami se to hodí. Poslední dvě stoupání před Vizovicemi nás dost potrápily, odměnou jsou dlouhé táhlé sjezdy. Už jsme před Zlínem, Lípou projíždíme v 20:00. Přes Zlín po cyklostezkách do Malenovic a Otrokovic Kvítkovic. Starou Napajedelskou cestou do Napajedel, máme to skoro za sebou, jen pár kiláků po cyklostezce kolem Moravy a Baťova kanálu domů na Přístaviště U Rybičky. Je 21:00 hod! Nemůže chybět pivko, dostávám i něco k snědku, žemlovku. Byl to zatraceně dobrý den strávený v sedle horského kola s kamarádem po boku. Fakt dost dobrý.

 BABICE – LYSÁ HORA - BABICE

Celkový čas 16:00hod, doba jízdy 14:10hod, vzdálenost 261km.